ODBIERZ 3,50% CashCoins TOP SECRET
Zarejestruj się i otrzymaj bonus powitalny
Pomoc
Halo, halo, czyli sieci komórkowe
27/09/2016

Smartfony stały się elementem codzienności, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Niektórzy twierdzą, że jesteśmy ich niewolnikami i postrzegają je jako coś negatywnego. Tymczasem dzięki nim możemy łatwiej się przemieszczać w nieznanym mieście, możemy szybko uchwycić wyjątkowy moment i podzielić się nim z przyjaciółmi, kiedy tylko chcemy, możemy posłuchać ulubionej muzyki, a będąc w supermarkecie bez problemu sprawdzimy przepis na nową potrawę. Mamy do dyspozycji tysiące aplikacji - tych mniej i bardziej przydatnych. Bilety do kina możemy zarezerwować w mgnieniu oka, stojąc w kolejce do automatu z kawą. Wieczorami możemy plotkować z przyjaciółką bez obawy o wysoki rachunek. 

Ale czy ktoś z Was pamięta, że nie zawsze tak było? Zebralismy dla Was kilka ciekawostek na temat telefonii komórkowej. To były czasy...

 

Początki telefonii komórkowej w Polsce sięgają pierwszej połowy lat 90. To właśnie wtedy na rynku pojawiły się pierwsze telefony komórkowe (telefony, nie smartfony). Kto z Was posiadał kultową cegłówkę? Te charakterystyczne modele wyprodukowała Motorola, a następnie Nokia. Teraz posiadanie smartfona jest czymś oczywistym, ale wtedy telefon komórkowy był symbolem statusu.

Pierwszą siecią w Polsce był Centertel, później znany pod nazwą Idea i następnie przekształcony w Orange. W latach 90. pojawiły się również konkurencyjne sieci - Polkomtel, czyli Plus oraz Era - dzisiejsze T-Mobile. Oferty tych sieci nie były wtedy tak atrakcyjne jak są obecnie. Wysokie stawki za minutę połączenia i naliczanie minutowe wspominamy dzisiaj z uśmiechem na twarzy, ale kilkanaście lat temu, kiedy ktoś przypadkiem złapał nas na puszczaniu bombki lub strzałki, nie było nam tak wesoło... 

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się limit 160 znaków w wiadomości SMS? W 1983 roku pionier krótkich wiadomości tekstowych Friedhelm Hillebrand przeanalizował teksty wysyłane na pocztówkach i za pośrednictwem TELEXu i doszedł do wniosku, że większość z nich nie przekraczała 150 znaków. 

Wiecie, że powstał pomysł zainstalowania telefonu komórkowego w zębie? Na pomysł wpadli oczywiście naukowcy MIT w 2002 roku. Jest ktoś chętny?

Macie problem z zapamiętaniem swojego numeru telefonu? W takim razie co powiecie na numer składający się wyłącznie z jednej cyfry? Numer telefonu 666 666 został wylicytowany na aukcji charytatywnej w Katarze i kosztował w przeliczeniu ... 8 milionów złotych. 


 

Konkurencyjne sieci komórkowe w Polsce prześcigają się w ofertach. Do najpopularniejszych sieci należą Orange, T-Mobile, Plus, PlayVirgin Mobile oraz Nju Mobile. Wiele z nich zyskało swoich stałych zwolenników, którzy ani myślą przenieść się do konkurencji. W reklamach telewizyjnych i na plakatach reklamowych możemy zobaczyć coraz więcej znanych twarzy, które mają nas zachęcić do skorzystania z ofert. Każdy klient ma swoje wymagania dotyczące sieci komórkowych - jakie są Twoje? Zależy Ci na najnowocześniejszym modelu smartfona, dużym pakiecie SMSów, czy wolisz dobre warunki rozmów z wybranymi numerami?

 

Źródła informacji

http://mobtech.interia.pl/retro/news-historia-polskiej-telefonii-komorkowej,nId,637238

http://www.mobileblog.com.pl/10-ciekawostek-na-temat-telefonow-komorkowych/

 

   
Dodano przez PrzemEK Burkietowicz dnia 05-03-2018 o godzinie 21:26:20
nie do karzdej sieci mam dobrom opinie bo sie zawiodłem na nie kturych sieciach
Dodano przez Marta Klimkiewicz dnia 16-11-2016 o godzinie 19:58:33
pamietam jakie drogie byly kiedys minuty i smsy,50zl ladowalam i starczylo mi na gora tydzien oszczedzajac,koszmar nie bylo pakietow
Close
do 4,75% CashCoins
10% zniżki na produkty instrumentów muzycznych w Banggood
Kod:BGMUSIC10
ODBIERZ 3,00% CashCoins Decathlon
visit register click click